Co to są i do czego służą bity

różne rodzeje bitów

Jeśli wkręcimy trochę więcej śrub, po jakimś czasie zacznie nas boleć łokieć albo ramię. Dlatego na pewno warto pomyśleć o wkrętarce elektrycznej, czy wkrętaku elektrycznym, które są wyposażonymi w kilka wymienialnych bitów. Bit to przedłużenie śrubokrętu i może pasować do dowolnego rodzaj śrub, czy wkrętów.

Przykręcając musimy nasz nadgarstek przekręcać aż o 360 stopni. Jeśli mocujemy płyty gipsowo-kartonowe, liczba tych nienaturalnych przekręceń może wynieść nawet kilka tysięcy. Jeśli nie korzystamy z wkrętarki czy wkrętaka elektrycznego z bitami, grożą nam poważne problemy zdrowotne, na przykład zapalenie nadgarstka, ścięgien, czy łokieć tenisisty.

większe i mniejsze bityKrzyżowe nacięcia na łebku

Wkręty i śruby miały na początku tylko proste nacięcie. Ale przy wykorzystywaniu szybko obracających się bitów okazało się, że to nie jest najlepsze rozwiązanie. Przy większych obrotach śrubokręt ześlizgiwał się z łebka. Dlatego powstały nacięcia krzyżowe, które ten problem rozwiązywały. Kształt bitów i wielkość wkrętarek i wkrętaków oraz obniżanie obrotów mają na siebie wpływ. Na ich końcowy kształt i funkcje wpłynęły też: przemysł meblarski, samochodowy oraz inne. Wtedy też opracowano funkcję mechanizmu, który przy poprawnym dokręceniu śruby automatycznie wstrzymuje pracę i ogranicza ryzyko zniszczenia nacięcia czy wkręcenia śruby zbyt głęboko. Następnym pożytecznym ulepszeniem był wolniejszy start, dzięki któremu bit nie ześlizgiwał się z główki.

zbliżenie na różne rodzaje bitów

Mocowanie

Wszystkie rodzaje bitów można zamocować we wkrętarkach, wiertarkach i wkrętakach bezpośrednio, albo za pomocą magnetycznego przedłużacza, który uniemożliwia bitom wypadnięcie. Bity można kupić samodzielnie albo w kompletach. Ceny są różne, najtańsze bywają raczej niskiej jakości i bardzo szybko się niszczą. Dlatego lepiej na zakupach nie oszczędzać. Nie ma nic gorszego od przerwania pracy w połowie z powodu wadliwego bitu. Kształt bitu powinien odpowiadać nacięciu na główce śruby.

Tekst i foto Hobbybezgranic, tłumaczenie Fan

This entry was posted in Majsterkowanie. Bookmark the permalink.