Odświeżanie fugi między kafelkami

 

W miarę upływu czasu fuga wypełniająca szczeliny między kafelkami w naszych kuchniach i łazienkach zszarzeje, pokryje się tlustym nalotem albo nawet czarnymi plamami pleśni. Choćbyśmy nie wiadomo jak szorowali, nie udaje nam się przywrócić jej pierwotnego wyglądu a nasze pomieszczenia nie wyglądają już tak czysto i atrakcyjnie. Tymczasem oświeżenie fugi wcale nie musí być trudne.

Przywracanie blasku wypełnieniu między kafelkami zaczynamy od dokładnego wyszorowania fug, tak by usunać tłusty nalot i stary brud. Używamy do tego zwykłych środków chemicznych przeznaczonych do sprzątania w kuchni i łazience. Niestety w ten sposób nie uda nam się najprawdopodobniej usunąć pleśni. O ile jest jej mało, możemy spróbować użyć roztworem octu, który w fugi wcieramy gąbką. Jeśli jednak czarnych plam jest więcej, ocet może nie dać rady. Na szczęście kupienie specjalnego środka do usuwania pleśni z fug nie stanowi dziś żadnego problemu. Produkty takie oferuje właściwie każde stoisko z chemią domową.Po oczyszczeniu kafelków i wypełnień między nimi przechodzimy do kolejnego etapu – ożywiania fug.

Wybielacz do fug

Środek ten można bez problemów kupić w marketach budowlanych, albo za pośrednictwem sklepów internetowych. Zawiera również środki zwalczające pleść, jego użycie więc przynajmniej na jakiś czas powstrzyma jej nawrót. Wybielaczem mocno wstrząsamy. Następnie pojemnik odwracamy do góry nogami, tak by środek dostał się do dozownika na jego czubku. Dozownikiem nanosimy wybielacz na fugi. Jego rozmiar dostosowany jest do szpar o szerokości od 2 do 4 mm. Przy szerszych, środek należy rozprowadzić kilkoma pociągnięciami. Jeśli czubek dozownika zużyjemy, wymieniamy go na zapasowy, którypowinien znajdować się w komplecie z wybielaczem.

Farba do fug

Jeśli do wypełnienia szpar między naszymi kafelkami użyliśmy fugi kolorowej, użycie wybielacza siłą rzeczy odpada. W takim wypadku należy użyć farby do fug. Ona również zawiera dodatki zwalczające pleśń, ponadto jest wodoodporna i trudno ścieralna. Farba taka nadaje się do fug o każdej szerokości. Przed rozpoczęciem malowania fugi należy bezwględnie wyczyścić, również z kamienia i wysuszyć. Farbę nanosimy obficie pędzlem, ewentualnie gąbką i zostawiamy do schnięcia na godzinę lub dwie. Potem szpary delikatnie moczymy a ostrą stroną wilgotnej gąbki zbierzemy nadmiar farby.

Tekst i foto Hobbybezgranic, tłumaczenie Jame

This entry was posted in Remonty. Bookmark the permalink.

One Response to Odświeżanie fugi między kafelkami

Comments are closed.