Kołdry i ochraniacze


Młodzi prawdopodobnie już nie pamiętają starych, ciężkich babcinych pierzyn wypchanych zleżałym puchem. Dzisiaj zastąpiły je lżejsze i bardziej praktyczne kołdry z różnych materiałów, dzięki którym sen jest bardziej komfortowy, a ścielenie łóżka – łatwiejsze. W temacie poduszek nie ma aż tylu nowości dlatego, że puch ma naturalną miękkość i giętkość, którą bardzo trudno zastąpić.

 

Kulka poliestrowa

Kołdry wypełnia się leciutką kulką poliestrową (często nazywaną sztucznym puchem), która jest bardzo ciepła i elastyczna. Materiał nadaje się też dla alergików; dla nich też są przeznaczone poduszki z podobnego materiału. Kulka wypełniająca poduszki jest udoskonalona silikonem, który dodatkowo zwiększa sprężystość i lekkość. A to bardzo ważne dla dobrego snu. Poduszki z tego materiału są przewiewne, ale też utrzymują objętość i można je formować według potrzeb. Powłoka wierzchnia kołdry z kulek jest najczęściej uszyta z bawełny. Takie kołdry można prać w pralce.

Ochraniacz na materac

Na żywotność materaca i na jakość snu mają wpływ różnego rodzaju ochraniacze. Najczęściej wykonuje się je z wyżej opisanej kulki poliestrowej, które ma też bardzo dobre zdolności izolacyjne. Szybko wysycha i nie jest zbyt chłonna, dlatego bardzo dobrze zabezpiecza materace przed litrami potu, które człowiek wytwarza podczas snu. To nowe, ale praktyczne wyposażenie łóżka. W rogach ma często gumkę, która ułatwia szybkie i proste umocowanie do

rogów materaca. A jeśli mamy do czynienia z tańszym rodzajem ochraniacza, bez tego dodatku, możemy z łatwością gumkę przyszyć sami.

Owcze runo

Kołdry z prawdziwej owczej wełny są lekkie i bardzo ciepłe. Owcza wełna jest zdrowa i wolna od roztoczy, dlatego doskonale nadaje się dla alergików. Używanie takiej kołdry jest bardzo proste. Wystarczy dowolna pościel, która zabezpieczymy przed zabrudzeniem. Samą kołdrę można raz na jakiś czas wyprać w temperaturze do 60 stopni.


Letnie i zimowe kołdry

Dzisiaj na rynku znajduje się wiele rodzajów kołder o różnej grubości i różnych właściwościach izolacyjnych. Przed ich zakupem warto się zastanowić nad tym, jak ciepło jest w naszej sypialni i w jakiej temperaturze lubimy spać. Na pewno warto kupić kołdrę dostosowaną do pory roku. Najlepiej mieć dwie: jedną ciepłą na zimę i jedną lekką na lato.

Tekst i foto Hobbybezgranic, tłumaczenie Fan

This entry was posted in W domu. Bookmark the permalink.