Kiedy nadejdzie już prawdziwe wiosenne ciepło – gdzieś w okolicach końca kwietnia, najpóźniej po Trzech Ogrodnikach, którzy według ludowych mądrości mogą być ostatnim znakiem zimy – warto nasze okna i balkony ozdobić kwiatami w donicach. Z odrobiną szczęścia oraz pracy szybko i pięknie zakwitną.
Wzrok przechodniów najbardziej przyciągną bogate kaskady wiszących, wielobarwnych, błyszczących kwiatów, które wylewają się ze skrzynek. Aby osiągnąć dużą ilość kwiatów, należy posadzić więcej roślin, niż trzeba, najlepiej w dwóch rzędach. Nie zapominamy również o regularnym i częstym nawożeniu. Nawóz jest ważny dlatego, że skrzynki do okien i na balkon są długie, wąskie i raczej płytkie, więc nie mieści się w nich wystarczająca na potrzeby kwiatów ilość gleby. Najlepiej jest nawozić rozpuszczającymi się granulkami. Opłaca się też przemieszać glebę z perlitem czy keramzytem, które pomagają utrzymać wilgoć.
Samonawadniające pojemniki
Samonawadniające pojemniki potrafią utrzymać nasze rośliny przez dłuższy czas bez podlewania. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza gdy z różnych powodów nie możemy być codziennie w domu, albo gdy wracamy późno bardzo zmęczeni. Są skonstruowane tak, że mają w dolnej części specjalny pojemnik, do którego wlewa się kilka litrów wody, z której później rośliny same korzystają. Nowością są donice, które miedzy taflą wody a pojemnikiem na glebę mają warstwę powietrza, która zapobiega gniciu korzeni. Wkład wewnętrzny posiada w dnie otwory, którymi się woda wspina ku korzeniom i nawilża substrat. Do pojemnika na wodę dodajemy też nawóz. Dzięki temu nasze kwiaty nawet w upalne lato będą miały wystarczającą ilość wody i nawozu, aby nic nie stało na przeszkodzie w ich obfitym kwitnięciu. Jeśli macie skrzynki za oknem albo na balkonie, nie musicie się też obawiać silnych deszczów. Nadmierna ilość wody wycieknie specjalnymi otworami.
Sadzenie do samonawadniającego pojemnika
Najlepiej postępować według instrukcji dołączonej do waszego typu pojemnika, chociaż poniższe informacje powinny dotyczyć większości skrzynek.
– Donica samonawadniająca ma w dolnej części drugie dno, pod którym jest pojemnik z zapasem wody. Przez otwory należy przełożyć przewody, a do przeznaczonego uchwytu włożyć wodomierz.
– Należy zakupić dobrą ziemię dla roślin balkonowych. Najlepiej dostosowaną do potrzeb naszych kwiatów. Na przykład dla pelargonii kupujemy substrat dla pelargonii, itd. Ziemię mieszamy z granulowanym, wolno rozpuszczającym się nawozem. Czasami bywa on sprzedawany razem ze skrzynką.
– Parapet bywa często lekko nachylony, aby woda mogła dobrze spływać, dlatego trzeba skrzynkę wyrównać za pomocą specjalnych nóżek.
– Do skrzynki sadzimy wybrane rośliny. Wzmacniamy ją specjalną klamrą, która powinna być dołączona do opakowania. Chodzi o to, by ziemia pod własnym ciężarem nie deformowała pojemnika.
Tekst i foto Hobbybezgranic, tłumaczenie Fan